-
Membrany dachowe expand_more
-
Tunele i kopalnie expand_more
- Tekstylia techniczne
- Aktualności
-
Centrum Wiedzy expand_more
-
Zrównoważony rozwój expand_more
-
Usługi expand_more
W branży, gdzie kaski ochronne najczęściej noszą mężczyźni, dwie wyjątkowe kobiety wyróżniają się – dosłownie, na dachu. Praca dekarza wymaga siły, precyzji i wytrzymałości, ale także doskonałego oka do detali oraz umiejętności rozwiązywania problemów.
Średni udział kobiet w branży budowlanej na świecie wynosi zaledwie 8,69%, co pokazuje niedostateczną reprezentację kobiet (przeczytaj więcej). Co więcej, badania przeprowadzone przez Sintef (2018) wykazały, że bardziej zrównoważone środowisko pracy pod względem płci może przyczynić się do zmniejszenia poziomu konfliktów oraz poprawy atmosfery w miejscu pracy.
W przypadku Ann-Helen to znajomy otworzył jej drzwi do branży. W 2019 roku rozpoczęła pracę jako pomocnik i szybko zaczęła odnajdywać się w tej roli. W 2023 roku zdobyła certyfikat zawodowy, a następnie awansowała na liderk serwisu, by niedawno objąć stanowisko kierowniczki projektu, odpowiedzialnego za realizację kilku dużych inwestycji.
"Dorastałam na farmie i zawsze lubiłam pracę fizyczną oraz przebywanie na świeżym powietrzu. Jako dekarz uwielbiam widzieć efekty swojej pracy na koniec dnia." – mówi Ann-Helen.
«Każdy dzień jest inny, przynosi zmiany i nowe wyzwania. Szczególnie satysfakcjonujące jest pokonywanie trudnych warunków pogodowych!"»
Annika miała już doświadczenie w branży budowlanej, zanim trafiła do Protan i zaczęła pracę jako dekarz – dzięki mężowi, który zapoznał ją z tym zawodem. Dziś ma na swoim koncie niemal trzy lata pracy na dachach.
"Podoba mi się, że każdy projekt jest inny. Podróżuję po północnej Norwegii i poznaję niesamowite miejsca. Każde z nich jest wyjątkowe, a ja z dnia na dzień staję się coraz silniejsza" – mówi Annika.
Środowisko budowy może być wymagające, jednak zarówno Annika, jak i Ann-Helen czują się docenione i dobrze traktowane – zarówno w Protan Entreprenør, jak i na placach budowy, na których pracowały.
«Często widzę zdziwienie na twarzach mężczyzn, gdy widzą kobietę na budowie, ale szybko się do tego przyzwyczajają i przestaje to kogokolwiek dziwić»
Ann-Helen podkreśla, że zawsze dobrze czuła się w męskim towarzystwie i nigdy nie miała z tym problemu. Czuje się częścią zespołu i uważa, że wszyscy współpracownicy są otwarci i przyjaźni.
Jednym z powszechnych stereotypów jest przekonanie, że dekarstwo jest zbyt wymagające fizycznie dla kobiet, jednak Annika i Ann-Helen znajdują na to rozwiązania.
"Tak, to ciężka praca, zwłaszcza gdy jesteś drobna, co bywa frustrujące. Ale zawsze można poprosić o pomoc – w końcu są różne zadania do wykonania. Można zajmować się izolacją, spawaniem czy sprzątaniem, a ciężkie elementy zostawić tym, którzy mają więcej siły. Na placu budowy każdy znajdzie swoje miejsce i nie ma powodu, by czuć się wykluczonym"– mówi Annika.
Jednak nie każda chce korzystać z pomocy kolegów. Ann-Helen preferuje pełną niezależność i chce być traktowana tak samo jak mężczyźni.
"Czasami koledzy pomagają mi nieco bardziej, np. podnoszą coś za mnie czy otwierają drzwi. Bywa to trochę irytujące, bo wolę być traktowana na równi. Ale nauczyłam się, że praca zespołowa jest kluczowa i że proszenie o pomoc nie jest oznaką słabości – wręcz przeciwnie!" – podkreśla Ann-Helen.
W Protan każdy jest traktowany z szacunkiem, niezależnie od płci. Zachęcamy do bycia sobą, ponieważ wierzymy, że różnorodne perspektywy i doświadczenia napędzają innowacje i rozwój. Pracując z nami, stajesz się częścią czegoś większego.
Czy jesteś gotowa podjąć wyzwanie? Zapoznaj się z ofertami pracy w Protan i zostań częścią naszego zespołu już dziś!