-
Membrany dachowe expand_more
-
Tunele i kopalnie expand_more
- Tekstylia techniczne
- Aktualności
-
Centrum Wiedzy expand_more
-
Usługi expand_more
TPO oznacza termoplastyczną poliolefinę i jest tworzywem sztucznym będącym mieszaniną zwykłego polipropylenu i elastomeru (kauczuku syntetycznego). Pokrycia dachowe TPO nadają się do pokrycia eksponowanych dachów płaskich, a także remontowanych dachów płaskich pokrytych papą, gontem lub panelami fotowoltaicznymi. Produkt jest zgrzewany i mocowany mechanicznie w taki sam sposób, jak nasze membrany PCV mocowane mechanicznie. Membrany TPO zyskują na popularności ze względu na ich wyjątkową wytrzymałość, właściwości przyjazne dla środowiska oraz cechę odbijania światła słonecznego. To ostatnie przyczynia się do zwiększenia efektywności energetycznej budynków. Jest to szczególnie ważne w cieplejszym klimacie, gdzie istnieje potrzeba obniżenia temperatury w budynkach i zwalczania efektu „miejskiej wyspy ciepła”. W rezultacie membrany TPO szybko stają się popularnym wyborem.
Membrany TPO stosowane są w Europie od ponad 20 lat. Jednak nie zawsze było to regułą. Branża wykazuje obecnie większy popyt i zainteresowanie produktem, co powoduje, że TPO jest pokryciem dachowym doświadczającym największego wzrostu na rynku. Jest to szczególnie widoczne w południowych regionach Europy, gdzie według międzynarodowych badań rynkowych oczekuje się, że w ciągu kilku lat TPO będzie stanowić ponad 20% rynku membran dachowych.
W 2020 roku Protan podjął inicjatywę wraz z Radą ds. Badań i złożył wniosek o wsparcie na opracowanie kolejnej generacji membran TPO. Uzyskaliśmy to wsparcie i jednocześnie dołączyliśmy do zespołu instytutu badawczego NORNER. W ciągu następnych lat pracowaliśmy zgodnie z celem i strukturą, ponad departamentami i granicami państw. Protan Turcja, Protan Polska i Protan Hiszpania współpracowały i były bardzo zaangażowane w ten projekt.
Skupienie się całego zespołu na opracowaniu ulepszonych receptur TPO, które zapewniają lepszą odporność ogniową, zgrzewalność i elastyczność, zaowocowało pomyślnym wynikiem. Kluczowy był wkład działu produkcji w Turcji, obejmujący staranny i przemyślany dobór surowców. Uwydatniło to znaczenie wczesnego dostępu do innowacyjnych materiałów dla osiągnięcia sukcesu.
"Sukces projektu nie byłby możliwy bez imponującego wysiłku Vedata Karakusa i Ivara Bråtena oraz ich zespołu w Protan w Turcji, którym udało się połączyć receptury pożądanych produktów z wydajnymi technikami produkcji”, podkreśla Lars Anisdahl, dyrektor ds. badań i rozwoju.
Jasne pokrycia dachowe TPO dobrze odbijają światło słoneczne i zmniejszają absorpcję ciepła. To nie tylko obniża zużycie energii i koszty chłodzenia budynków, ale także pomaga złagodzić efekt „miejskiej wyspy ciepła”. Jest to zjawisko, w którym obszary miejskie doświadczają wyższych temperatur niż ich wiejskie odpowiedniki z powodu materiałów i działalności człowieka.
Wprowadzenie białej membrany dachowej TPO dodatkowo zwiększa efektywność chłodzenia dachów. Wysoce odblaskowa, biała powierzchnia nigdy nie przekracza 50 stopni Celsjusza, w porównaniu do około 70 stopni w przypadku tradycyjnych szarych membran dachowych. Ta innowacja polegająca na wykorzystaniu białej membrany okazała się również idealna do instalacji pod systemami fotowoltaicznymi. Wynikająca z tego niższa temperatura powierzchni dachu zwiększa wydajność paneli słonecznych, umożliwiając systemowi pracę z nawet dwukrotnie większą mocą. Montaż membrany TPO razem z systemami zielonych dachów przynosi również pozytywne korzyści.
Membrany TPO mocuje się mechanicznie i łączy za pomocą zgrzewania gorącym powietrzem. Materiał zgrzewa się znacznie szybciej niż PCV. Podczas procesu łączenia nie powstają żadne opary. Jest to niewątpliwie pozytywna cecha dla dekarzy, dlatego staje się dla nich preferowanym rozwiązaniem.
Nasze nowo opracowane membrany Protan FPO/TPO, produkowane w Gebze, uzyskały klasyfikację ogniową T2 w zakresie izolacji PIR. W połączeniu z naszą istniejącą klasyfikacją ogniową T1 dla PIR, stanowi to znaczący kamień milowy dla Protan. Obecnie oferujemy rozwiązanie spełniające wszystkie wymagania techniczne, przeciwpożarowe i użytkowe dla dachów w magazynach chłodniczych. Połączenie naszej wysoce paroszczelnej membrany dachowej Protan FPO/TPO z izolacją PIR stanowi idealne rozwiązanie dla tego typu konstrukcji. Ten niedawny rozwój toruje drogę obiecującym możliwościom dla Protan zarówno na rynku nordyckim, jak i europejskim.
Ponadto Protan FPO/TPO pomyślnie przeszedł również specjalny test T1 wymagany w Niemczech, znany również jako Certyfikat AbP.
Aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na pokrycia dachowe TPO poprzez specjalistyczną wiedzę, Protan uruchomił wewnętrzną „szkołę dekarską” skupioną na TPO, której celem jest szerzenie wiedzy i umiejętności wśród dekarzy i partnerów na całym świecie. Ta inicjatywa, wraz z planami zwiększenia produkcji i optymalizacji technik produkcyjnych, podkreśla silną ambicję Protan, aby być liderem na rynku dachów płaskich.
Niedawno klient z Madrytu w Hiszpanii pokrył swój dach o powierzchni 17 000 metrów kwadratowych TPO w białym kolorze.
„Montaż przebiegł bezpiecznie i szybko, a dekarze uznali, że to najlepszy TPO, jakiego wypróbowali! To wyjątkowo dobrze wróży na przyszłość”, mówi Ricardo Ortiz, dyrektor zarządzający Protan Hiszpania i Portugalia.